… av den bästa lilla bil jag ägt. Det är dags att lämna tillbaka Yeppen.
Tiden flyger sannerligen fram och på något märkligt sätt är det snart 18 månader sedan vi plockade ut Yeppen, vår BMW i3S som vi haft på leasing sedan maj 2023. Ett lagom långt avtal tänkte vi då. Ett alldeles för kort avtal känner vi nu.
Just den här omgången av privatleasing var nämligen en re-lease, d.v.s. en bil som redan varit ute på ett 12-månaderskontrakt och därför kom väl förberedd med vinterdäck inkluderat och allt. Det dessutom till ett riktigt bra pris måste vi ändå säga, 2995 kr/mån, plus/minus/cirka som alltid med föränderliga räntor då.

En stor del i att vi kände oss sugna på ett 18-månaderskontrakt var just det faktum att det kändes lagom långt för att testa på elbil, eftersom 18 månader onekligen ändå går rätt fort och funkar det inte så är det snart avklarat ändå.
Med facit i hand så kan vi dock säga att 18 månader är alltför kort tid med BMW i3, som trots en hel del kompromisser ändå är den tveklöst bästa bil jag ägt. Hittills åtminstone.
För även om bakdörrarna är något opraktiska, räckvidden må vara begränsad och lastutrymmet knappt räcker för veckohandlingen, så är detta en absolut genomljuvlig bil för den typen av körning vi gör mest av, stadskörning.

Det finns nog få bilar som är så praktiska när det gäller att susa igenom rusningstrafiken med. Eller att vända runt på trånga gator med. Eller parkera på en femöring med. Att allt dessutom sker med el i tanken gör det dessutom ytterligare lite härligare, inget brummande från en motor. Inga avgaser. Inget kladd med att tanka.
Få bilar är så oerhört charmiga att köra som BMW i3 är och den fulsnygga designen, den växer onekligen på en.

Att räckvidden är ”begränsad” och endast (högst teoretiska) 28 mil har under de gånga 18 månaderna varit ett problem ganska exakt noll gånger. Ingen gång har vi inuti bilen haft längre räckvidd än vad bilen haft. Alltid är det någon som behövt stanna för toalettpaus, matpaus eller bara paus innan batterinivån ens varit under 20%.

Prickar man då in ett stopp där det finns en laddstolpe som kan ge minst 50 kW, något som sällan är ett problem numera, så har det inneburit att vi haft minst 80% i batteriet långt innan vi ens varit klara för att fortsätta färden.
Inte ens det faktum att vi saknar möjlighet att ladda hemma har inneburit något som helst problem. Där vi oftast handlar finns en hög snabbladdare och under tiden vi bränner pengar på mat så toppas batteriet upp med elektroner så att vi klarar oss tills nästa omgång eller mer därtill.
Det är oerhört sorgligt att 18 månader går så fort som det gör och ärligt talat, jag kunde aldrig anat hur mycket jag skulle bli att gilla Yeppen och BMW i3 i förväg.
I skrivande stund har vi lite mer än en vecka kvar ihop med Yeppen och jag kommer njuta av varenda millimeter vi färdas ihop, innan det blir dags att lämna ifrån mig nycklarna och klappa honom hejdå.

Lämna ett svar