Okej, håll i er nu, för här kommer en saftig dos av I-landsproblem levererat i bloggformat! Vänligen bortse från hela detta inlägg om det är så att man känner av problem med att hantera i-landsproblemsgnäll.
Hur som helst så presenterade ju nyligen hamburgerkedjan MAX en ny burgare, en burgare med briochebröd till istället för klassiskt bröd. Googla er till ett svar på vad som skiljer detta bröd från klassiska, jag är inte påläst nog för att förklara detta i detalj.
Jag menar, se bara! Hur lovande ser inte detta ut?! Visst, jag är mer än väl medveten om hur man trollar och trixar för att få mat att se så mycket mer aptitligt ut på bild än vad den normala verkligheten brukar erbjuda, den i din närmaste MAX-restaurang.
Jag kunde dock ändå inte låta bli att ha vissa förhoppningar och igår så tog jag mig slutligen tillfället i akt för att faktiskt kosta på mig ett MAX Briochemål á 90 kr, full av förväntan på en trevlig snabbmatsupplevelse.
Såhär i efterhand så kan jag däremot konstatera att detta var nog en av de sämsta snabbmatsupplevelse jag någonsin haft, alla kategorier.
För mina 90 kr fick jag något som ser mer sorgligt ut än en 10 kr cheeseburgare hos McDonalds, komplett med en skiva köttfärs som närmast tycktes ha bott i en svartpepparkvarn.
Jag vet mer än väl att det som serveras i de faktiska restaurangerna är långt ifrån det som presenteras på flådiga pressreleasebilder, men kom igen?! Detta var något av det mest oaptitliga jag någonsin betalat för och jag är djupt tacksam för att jag ändå valde till plusmeny och mozzarellasticks, så att smakupplevelsen från detta nya flaggskepp kunde döljas någorlunda väl.
Nu är det (faktiskt!) väldigt sällan jag tar mig för att köpa snabbmat och efter detta, då lär jag knappast bli mindre selektiv över tillfällen och vart jag vänder mig.
Tack men nej tack. Inte igen. Inte alls.
Lämna ett svar