ewenson.se

webbpysslare, pappa, make och lätt nördig

Om att bygga saker för att det går

Photo by Florian Olivo on Unsplash

Trogna läsare kanske vet att jag är trogen lyssnare och stundvis deltagande i podden Till den det Berör. För några veckor sedan kom ämnet ålder upp i avsnittet ”Allt är noll”, där det efterfrågades ett enkelt sätt att att hålla reda på hur ung man är.

Eftersom jag stundvis har drag av domän-hoarding så kan det vara så att jag bara råkade registrera en domän kopplad till ämnet och sedermera även petade ihop något användbart som rullar på domänen i fråga.

Syftet med tjänsten är kort och gott att smått dementa personer ska kunna bokmärka sidan som överensstämmer med den egna födelsedagen och därefter lätt kunna plocka fram detta när minnet sviker.

Utöver det går det även att kolla upp på årtal, exempelvis om man är född 1949, hur gammal är man då? Med brasklappen om huruvida födelsedagen varit eller ej då.

Hur fungerar detta under huven då?

Det finns som bekant många sätt att bygga webb på i dagsläget, mer eller mindre moderna sätt. Jag förlitade mig kort och gott på gamla goda PHP och mer specifikt ramverket Laravel för att snabbt och enkelt komma igång. På det så körs Tailwind CSS pga enkelt och smidigt. Design signerat v0.app.

Varje natt så skapas även en ny sitemap.xml upp för att plocka upp senaste datumen, för indexering i Google. Nyare datum/år än idag (ska) ger varning och försök igen. Allt snurrar runt utan databaser och sköter sig själv med lite automagi.

Poängen med allt detta?

Något oklart. Mest ett klassiskt fall av ”det här kan jag lösa” och att göra saker för att det går. Men kanske gör det någon nöjd och glad och kanske kan det dra in något öre i reklamintäkter med tiden, om nu allsmäktiga Google vill släppa till på det d.v.s.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *